18 Mart Çanakkale Zaferinin 100.Yılı ve Şehitleri Anma Günü

Türk milletinin dünya tarihine yazdığı en büyük zaferlerden biri olan Çanakkale Zaferinin 100'üncü yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü İlimizde düzenlenen törenlerle kutlandı. Nevşehir'de, ilk tören Nevşehir Şehitlik Parkı'nda düzenlendi. 

    Vali Mehmet CEYLAN, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Metin ALKAYA, Belediye Başkan Vekili Atilla SEÇEN ve Vatan Şehitleri ve Malül Gazileri Dernek Başkanı Ramazan ÇİFTÇİ Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın törene katılanlarca söylenmesinin ardından bir manga asker tarafından saygı atışı yapıldı. Belediye Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi'nde devam eden etkinlikler kapsamında, 2000 Evler Anadolu Lisesi öğrencilerinin sunduğu etkinlik ilgi gördü. Vali Mehmet CEYLAN, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Metin ALKAYA, Belediye Başkan Vekili Atilla SEÇEN, Cumhuriyet Başsavcısı Adnan TOSUN, Emniyet Müdürü Metin KALAYOĞLU, askeri erkan, daire müdürleri,şehit aileleri, gaziler ve yakınları ile çok sayıda öğrencinin katıldığı etkinliğin açılışında saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. 
    Törende, 2000 Evler Anadolu Lisesi öğrencisi Gökhan ERSOY, Mehmet Akif ERSOY'un 'Çanakkale Şehitlerine' şiirini seslendirdi. 2000 Evler Anadolu Lisesi Edebiyat bölümü öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan etkinlikte daha sonra 'Çanakkale'de inmeyen Bayrak' isimli oyun sergilendi. Okul öğrencileri tarafından hazırlanan Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Resim ve Fotoğraf Sergisi açıldı,ardından Nevşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce Nevşehir Emniyet Müdürlüğü Sosyal Tesisleri Topuzluhan’da Şehit ve Gazi Ailelerine öğlen yemeği verildi.Yemeğin ardından Kurşunlu Camii’nde Mevlid-i Şerif okutulması ve ikramlarda bulunuldu.